Depression - An Overview

Talk to your physician if you think that that you are suffering from depression or A serious depressive condition. Individuals of any age and daily life situation may have depression.

one. to help make unfortunate or gloomy. I am often depressed by wet weather conditions. neerslagtig maak, ontmoedig يُسَبِّب الكآبَه гнетя deprimir sklíčit deprimieren deprimere; gøre deprimeret; gøre i dårligt humør καταθλίβω, κάνω κπ. να μελαγχολήσει deprimir, desanimar, abatir masendama افسرده کردن؛ غمگین کردن masentaa déprimer לְדַכֵּא दबाना rastužiti, deprimirati elcsüggeszt membuat sedih hryggja deprimere 意気消沈させる 우울하게 하다 (pri)slėgti nomākt; nospiest membuat sedih deprimeren gjøre melankolsk/deprimert przygnębiać ټيټول، لږول، كښيكښل، له بيې غور ځول، زړه ور تنګول، خوابدى كول، سپكول، تا بع كول (په مو سيقى كې) داواز غوره كول deprimir a de­pri­ma приводить в уныние skľúčiť potreti deprimirati göra deprimerad (nedstämd) ทำให้เศร้าใจ canını sıkmak, keyfini kaçırmak 使沮喪 пригноблювати; засмучувати افسردہ کرنا làm buồn rầu 使沮丧

Georgina blogs about opening up about her working experience of depression on her site, on Facebook and to her Nan

Eğer sizi depresyona sokan bir hastalık ya da hasta bir yakınınızın olmasıysa bu deneyiminizi benzer sorunları olan kişilerle paylaşmaleıza olanak veren destek grupları faydalı olacaktır.

"It is a economic downturn when your neighbour loses his work; it is a depression once you eliminate yours" [Harry S. Truman]

Bu sayfa geçmişte ya da hâlihazırda depresyon rahatsızlığı yaşayan kişiler için tasarlanmıştır. Aynı zamanda hasta yakınları ve akrabaları için de bilgilendirici olacağını umuyoruz.

cyclone - (meteorology) rapid inward circulation of air masses a couple of small force Centre; circling counterclockwise during the northern hemisphere and clockwise from the southern

Depression is quite popular, influencing about a person in ten individuals at some time for the duration of their existence. It influences Guys and women, youthful and outdated.

View Photograph · depresyon sokağı @nedenolmuyorabi 22h Yaşadvertisementığım her geçen gün biraz daha boka batıyorum

See information · depresyon sokağı @nedenolmuyorabi Sep 10 İnanıyorum ki, bu kadar kalp kırıklığı ve acı bir gün çok güzel bir şekilde bitecek.O gün seni affetmek bile aklıma gelmeyecek.

They look for designs of actions or associations amongst occasions, and so they use this information and facts when tests theories within their study or when treating clients.

Yaygın bedensel ağrılar, enerji eksikliği, güçsüzlük, takatsizlik olur. Eğer daha önceden teşhis edilmiş fiziksel bir hastalığınız varsa bunun belirtileri artar. Fiziksel belirtiler depresyonun ilk belirtileri arasındadır.

Subscribe to The usa's greatest dictionary and acquire countless numbers far more Psychologists Makati definitions and State-of-the-art search—ad totally free!

Eğer bir antidepresan sizi uykulu yaparsa, o ilaç gece alınmalıdır ki uyumanıza lawnımcı olsun. Eğer gün içinde uykululuk yapıyorsa bu etki kaybolana dek araç kullanımına dikkat etmelisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *